Найвірніші друзі людини в черговий раз приходять до неї на допомогу, щоб зробити справжню революцію в онкології. Мова йде про собак, здатних відчути рак за запахом.

Лабрадор на прізвисько Дейзі працює в проекті, який може повністю змінити наше життя і методику діагностики раку. Одягнена в забавний червоний жилет, собака бігає навколо металевої каруселі в невеликому науковому центрі біля британського Мілтон Кейнса, намагаючись розпізнати різні запахи, джерела яких укріплені на 12 різних частинах каруселі. Потім пес зупиняється.

Дейзі відшукала специфічний запах, тепер її чекає заохочення. І хоча сама собака отримує від цього процесу велике задоволення, насправді, вона виконує дуже важливу діагностичну роботу. Адже обнюхує вона зразки тканин людини, узяті з сусіднього госпіталю. А знайшла саме той зразок, який належить раковому хворому.

Відомо, що природа нагородила собак набагато більш чутливим нюхом, ніж людей. За оцінками вчених, собаки перевершують людей по частині розрізнення запахів в 100 тисяч разів. Це властивість тварин використовувалося в самих різних областях – від пошуку потрапивших в лавину альпіністів до виявлення наркотиків і вибухівки. І ось – перші досліди по діагностиці раку.

Німецькі вчені з’ясували, що собаки здатні розпізнавати рак легенів по диханню людини. Причому, ще на тій стадії, коли ця хвороба піддається лікуванню. В ході британського дослідження чотири собаки визначали рак з 71% точності, що ніяк не назвеш збігом. Існує наукова теорія, згідно якої собаки здатні розпізнати пухлину раніше, ніж це зроблять лікарі. Відразу в кількох країнах світу почалися дослідження, які через кілька років зможуть дозволити записати на рахунок наших домашніх улюбленців ще безліч врятованих ними людських життів.